foureverharem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

şebnem ferahtan haberler

3 posters

şebnem ferahtan haberler Empty şebnem ferahtan haberler

Mesaj  semita Paz Ağus. 17, 2008 11:06 pm

Sabah Gazetesi

"Kelimeler Yetse.." adlı yeni albümündeki müstehcen şarkılarıyla konuşulan Şebnem Ferah,cüretkar sözlerin hayat felsefesini yansıttığını söylüyor.

İki yıl aradan sonra yeni albümüyle hayranlarının karşısına çıkan Şebnem Ferah,artık daha sivri dilli,daha sert. Seksi şarkıcı yaşadığı acı günlerin ardından ayağa kalkmayı başardı.

--Geriye baktığımda hiç durmadan çalıştığımı gördüm.

--Kapasitemin altında yaşadığımı hissettim ve değiştim.

--Şarkı sözlerim ilk dinleyişte biraz "köşeli" gelebilir.

--Albümü en çok kendimi tatmin etmek için yaptım.

--Teomanla çok yakınız.Bazı şeyleri içimizden geldiği gibi planlamadan yaparız.

--Hayranlarımla aramda "şarkıcı-hayran" ilişkisi yok.

Artık Kendimi Tamir Ettim..!

"Kelimeler Yetse.." adlı son albümünde yazdığı müstehcen şarkı sözleriyle konuşulan Şebnem Ferah,artık kendini çok iyi hissettiğini ve bunu da şarkılarına yansıttığını söylüyor. O şimdi Daha cüretkar..!

İki yıl aradan sonra hayranlarıyla buluşan şarkıcı,bundan sonra daha açık ve net olacağını itiraf ediyor.

- Albüm hazırlığınız biraz uzun sürdü galiba,sizi pek göremez olmuştuk. Önceki albümün üstünden 1.5 yıl geçti. Aslında benim için çok uzun bir zaman değil. Ama o dönemi biraz fazla sessiz geçirdim galiba,sanki çok uzun bir zaman geçmiş gibi geliyor.

Kapasitemin Altında Yaşıyordum

-Bu sessizliğin nedeni çok mu özel..?

Kendimi biraz yorgun hissettim,yenilenmek istedim. Şöyle bir geriye baktığımda çok uzun zamandır hiç durmadan çalıştığımı gördüm. Yakından takip edenler bilecektir, bu arada ailevi açıdan üst üste çok kayıp yaşadım.

- Depremde babanızı kaybettiniz,değil mi..?

Evet,1999 depreminde babamı kaybettim. Ondan on bir ay önce de ablamı kaybetmiştim. Bir şeyler üst üste gelip de,insan her şey yolundaymış gibi davranınca,sonrasında patlamalar yaşıyorsunuz.Zannediyorum bende de öyle bir dönem geldi,dinlenmek,durmak istedim. Zorunlu hissettiğim için herhangi bir şey yapmak istemedim. Sonra da açıkçası kapasitemin altında yaşadığımı fark ettim. Uzun zamandır daha iyi sözler yazabileceğimi,daha net, keskin bir tavır koyabileceğimi hissediyor ama bunu bir türlü hayata geçiremiyordum. Bu dönem işte bunları hayata geçirmemi sağladı.

- Albümde de bu dönemin etkisi hissediliyor. Sözler çok daha net ve keskin,hatta bazılarının deyişiyle "müstehcen"..

İlk dinleyişte biraz köşeli gelebilecek sözler var. Ama ben hep samimi,dürüst olmayı tercih ettim. Eğer kaygı duyulacaksa,bu ancak estetik anlamda olmalı diye düşündüm. "o ne der,doğru mu , yanlış mı, ayıplanır mı..?" gibi şeyleri düşünmek gerekir. Bir gün geldi ve yaşadıklarım beni böyle bir noktaya getirdi.

Kendi kendimi tamir ettim

- Sizden bu tarz sözler bekleyen bir kitle de vardı galiba.

Evet bu beklentiyi ben de hissediyordum. İlk albümü çıkardığımda "Rock dediğin daha keskin,daha sert olur." diyenler oldu. Ben de onlara içimden "Haklısınız böyle bir durum var ama zaman verin,yaşayayım" diyordum. Çünkü ilk albümü çıkardığımda 24 yaşındaydım;o sözlerin 22,23 yaşındaki bir genç kız tarafından yazıldığını düşünün, şimdi 31 yaşındayım. Tabii ki araya çok yaşanmışlıklar,tecrübeler giriyor. Sonuçta ben albümü beklentileri karşılamak için yapmıyorum,en çok kendimi tatmin etmek için yapıyorum. Bunu insanlarla paylaşmak da çok hoşuma gidiyor. Benim yapmaya çalıştığım şeyin özeti budur.

- Aynı zamanda daha önceki albümlerde daha düşük tempolu parçalar ağırlıktaydı. Bu albümde tam tersi bir durum söz konusu..

Çok doğru. Benim önceki albümlerimde hep iki - üç tane çok enerjik şarkı olurdu,gerisi hep daha yavaş tempolu parçalardan oluşurdu. Bunda ise tam tersine. Bu da zannediyorum,benim geçirdiğim değişimle ve yaşadığım dönemle ilgili.

- Albüm bir anlamda "terapi" gibi olmuş size..

(gülüyor) Evet, galiba kendi kendimi tamir ettim bu albümle.

Müzik Yapmak İçin Müzisyen Olmak Gerekir

- Bazı insanlar sizin kendinizi tekrarladığınızı düşünüyor. Hatta aynı şeyi Teoman için de söylüyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda..?

-Açıkçası kendime bir eleştiri getireceksem, "Perdeler" albümümde kendi kendime böyle bir şey söyledim, " Biraz tekrar oldu bu" dedim. Sonrasında tabii, yaparken değil asla.

Ama kendi sözünü,müziğini yapan insanlar da rastlanabilir bir şey bu. Çünkü tutarlılık ana konsepttir, o kimi zaman sizin önünüzü açar, ama bir o kadar da kısıtlar. Ben kendini güzel şarkılar yapmaya odaklamış,kendini yenilemeye çalışan biriyim. Çünkü kapasitemin altında bir şey yaptığımı hissedersem rahat uyuyamıyorum.

- Teoman''la birlikte bir reklam filminde yer alıyorsunuz. Ortak bir projeniz var mı..?

Yakın zamanda ortak bir projemiz yok ama reklamlardaki bir gençlik festivalinin reklamı. Bu festival kapsamında ben, Teoman , Mor Ve Ötesi , Cenk ve Erdem bir turneye çıkacağız ve arka arkaya 17 ilde konser vereceğiz. Şu anda beraber yapacağımız şey bu. Ama beraber sahne veya albüm çalışması gibi projemiz yok. Biz uzun yıllardır arkadaş olduğumuz için böyle şeyleri içimizden geldiği zaman yaparız yani planlamayız.

- Sizin sürekli temas içinde olduğunuz kemikleşmiş bir hayran kitleniz var,değil mi..?

Beni dinleyen insanlarla aramdaki ilişki asla şarkıcı ve hayran ilişkisi değil, arkadaş ilişkisi. Arkadaşlar http://www.seboistnet.com adresli bir internet sitesi kurdular, sitede çok sağlam eleştiriler getiriyorlar. Oradaki forumları sürekli takip ediyorum, hemen hemen her akşam mutlaka girip bakarım.

-Geçmişte Volvox gibi çok güzel kızlardan oluşan bir rock grubunun üyesi olarak,şimdi "Venüs" gibi güzel kızlardan kurulu gruplar hakkında ne düşünüyorsunuz..?

Volvox''un zaman içinde yerleşik bir grup olmasının nedeni o grubu müzisyen olduğumuz , müzik yapmak istediğimiz için kurmamızdı. Ben hayatım boyunca proje bazındaki şeylere biraz önyargılı durmuşumdur. Biz her birimiz için okul dönemi denecek kadar uzun bir zamanı sahne üstünde geçirdik. Müzik yapmak için müzisyen olmak gerekir. Ama arkadaşlarımızı dinlemediğim için bilmiyorum,belki de güzel müzik yapıyorlardır.
semita
semita
Vip ÖzeL Üye
Vip ÖzeL Üye

Kadın
Ruh Hali : şebnem ferahtan haberler Eglenc10
Tuttuğu Takım : şebnem ferahtan haberler 1444
Rep puanı :
şebnem ferahtan haberler Left_bar_bleue1 / 1001 / 100şebnem ferahtan haberler Right_bar_bleue

şebnem ferahtan haberler Empty Geri: şebnem ferahtan haberler

Mesaj  |HandE| Ptsi Ağus. 18, 2008 2:16 pm

TeşekkürLer canım..
|HandE|
|HandE|
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Kadın
İş/Hobiler : İnternet,İnternet,İnternet xD
Lakap : KömüR PrenseS
Ruh Hali : şebnem ferahtan haberler Asik10
Tuttuğu Takım : şebnem ferahtan haberler 1447
Rep puanı :
şebnem ferahtan haberler Left_bar_bleue2 / 1002 / 100şebnem ferahtan haberler Right_bar_bleue

http://foureverharem.yetkinforum.com

şebnem ferahtan haberler Empty Geri: şebnem ferahtan haberler

Mesaj  ChiLeqLü JeLibon Salı Ağus. 19, 2008 1:04 pm

saol canım:)
ChiLeqLü JeLibon
ChiLeqLü JeLibon
Moderatör
Moderatör

Kadın
Ruh Hali : şebnem ferahtan haberler Gevsek10
Tuttuğu Takım : şebnem ferahtan haberler 1447
Rep puanı :
şebnem ferahtan haberler Left_bar_bleue1 / 1001 / 100şebnem ferahtan haberler Right_bar_bleue

- Similar topics